Na Slovensku proběhlo cvičení bojové jednotky NATO, které velí Češi

0111.jpg

Na 800 vojáků mnohonárodního bojovému uskupení NATO na Slovensku, kterému velí Česká republika, nacvičovalo bojovou pohotovost v rámci čtyřdenního cvičení, jež představuje nejvyšší stupeň prověření jednotky jako celku. ČTK o tom dnes informovala mluvčí bojové jednotky Zuzana Králová.

Do cvičení se zapojili vojáci pěti zemí, největší zastoupení v něm měli Češi a Němci.

"Dává nám možnost v podmínkách blízkých reálnému nasazení prověřit, že zvládáme to, k čemu jsme se zavázali - být připraveni bránit východní křídlo aliance proti jakékoliv agresi," řekl ke cvičení velitel bojového uskupení Karel Navrátil.

Cvičení vycházelo ze scénáře, že nepřátelské jednotky prolomily první linii obrany východního křídla Aliance a prapor dostal za úkol přesunout se do nových pozic. Tam měli vojáci vybudovat obranu s cílem zastavit postup protivníka. "Následně pak cvičili dělostřelecký přepad protivníkem, reakci na drony nebo aktivitu při chemickém napadení a boji v kontaminovaných prostorech," uvedl o některých akcích velitel praporu Jiří Staněk.

Do cvičení byla nasazena například kolová obrněná vozidla včetně českých pandurů a vrtulníky Black Hawk.

Zdroj: eurozpravy.cz

Co pro vás znamená znak spojovacího vojska?

Každý vojenský symbol v sobě nese historii, tradici i hodnoty, které reprezentuje. Náš znak spojovacího vojska není výjimkou.

Spojaři hlásí úspěch na právním poli. Nový komentář k zákonu o vojácích z povolání přináší potřebnou právní jistotu

Vojenské prostředí má svá specifika, která se promítají nejen do každodenní služby, ale také do právních vztahů, jež službu vojáků...

Den otců: Svátek mužů, odpovědnosti a služby

Každý rok si v červnu (tento rok 21.