Životopis - uplatnění u spojovacího vojska
Baví vás armáda, ale zároveň také nové technologie a měli byste zájem spolužit u spojovacího vojska? Nevíte jak na to? A přitom je to tak jednoduché. U vašeho prvního pohovoru na rekrutačním středisku stačí nahlásit, že byste měli zájem sloužit u spojovacího vojska, případně že reagujete na kampaň Spojař Nové Generace. Již v této chvíli byste měli obdržet tuto přílohu (viz níže). A jak jí chápat? Armáda ČR a spojovací vojsko provozuje celou řadu technologií a zařízení, které jsou zcela unikátní. Je nám tedy jasné, že si vás v dané oblasti budeme muset zaškolit. Nicméně vše má nějaký svůj základ a my bychom rádi věděli, že to spolu zvládneme. Proto prosím věnujte pozornost vysvětlení jednotlivých položek, byť si myslíme, že kdo se v dané oblasti pohybuje, vyplnění je pro něho hračka.
Nenašli jste se? To vůbec nevadí. I tak hledáme osoby vzdělané nebo s praxí v technickém nebo elektro směru. Zajímají nás tedy absolventi všech průmyslových škol a technických oborů. Vzdělání je jedna věc a skutečné dovednosti a praxe věc druhá. Nikde více nežli u spojařů neplatí baťovské: Neumíš, naučíme, nemůžeš, pomůžeme, nechceš, nemáme zájem. My jsme ale přesvědčení, že to spolu zvládneme. Jsme spojaři, jsme jeden tým.
Technická podpora
Programátor, vývojář
Kodér/Webový Developer
Systems Analyst/Analytik
IT Security/Cybersecurity
Network Engineer
IT Projektový manažer
1. Technická podpora/Technical Support
Technická podpora je prvním kontaktním bodem ať už zaměstnanců firmy či zákazníků při technických potížích. Technická podpora se tak může zabývat jak hardwarem, tak softwarem, a to většinou na úrovni expertního uživatele. Typicky není potřeba mít speciální školení, titul či certifikaci. Potřebujete buď znalost daných přístrojů, které se používají ve firmě, které mají zákazníci, či znát firemní aplikaci jako svoje boty. Zásadní jsou zde ale komunikační dovednosti, trpělivost a odolnost vůči vyloženě netechnickým typům jednotlivých uživatelů.
2. Programátor versus Vývojář
Programátor je člověk, který ovládá alespoň jeden programovací jazyk, píše kód, umí najít chyby a následně je i opravit. Oplývá matematickým myšlením, měl by rozumět algoritmům a zpravidla se zabývá pouze určitou částí projektů. Jeho práce je jasně definovaná a prostor pro vlastní invenci a kreativitu je minimální. Zkrátka jeho úkolem je, aby se po stisknutí tlačítka stala požadovaná akce. Zatímco vývojář pracuje na daném projektu od začátku. Sbírá pokyny od zákazníka, veškeré informace si zapisuje a dává vlastní návrhy a doporučení. Na projekt by se měl dívat z pohledu klienta tak, aby mu nabídl co nejlepší řešení. Často umí sám programovat a má minimálně základy designu.
3. Kodér/Webový Developer
Práce od těchto specialistů je ta, co je vidět. Jedná se o technika, který dává život uživatelskému rozhraní, ať už se jedná o webovou prezentaci nebo jednoduchou aplikaci. Jeho doménou je frontend, a to především CSS, HTML a související technologie. Měl by mít přesah do UX/UI – tedy rozložení stránky z pohledu optimální uživatelské cesty a designu, a hodí se mu znát alespoň mírně správu serverů. Programátor vymýšlí konstrukce, algoritmy a principy, kodér skládá funkční objekty.
4. Systems Analyst/Analytik
Jak je potřeba jít někdy v rámci IT specializace do hloubky, systémový analytik potřebuje spíše horizontální rozhled. Jedná se v podstatě o multitaskera informačních technologií. Měl by mít určitou znalost HW, SW a sítí. A především vědět, jak spolu fungují dohromady. Jejich prací je pochopit, jak společnost funguje z pohledu IT, a na základě toho provádět analýzy a návrhy možného zlepšení stávajícího stavu. Musí být schopni rychlé a efektivní analýzy, kterou je potřeba umět komunikovat na obě strany (tedy technicky i businessově), a zároveň je potřeba mít dobrou úroveň vyjednávacích dovedností. Proč? Protože musíte být schopni přesvědčit obě strany, že vaše řešení dává smysl a je správné.
5. IT Security/Cybersecurity
Jejich hlavním úkolem je chránit organizaci či software před digitálními útoky zvenčí. Jejich práce je tak nejen hands-on, ale také analytická. Musí umět analyzovat stávající stav a určit, odkud může potenciálně přijít nebezpečí. Ale zároveň mají na starosti bezpečnostní aplikace, pravidelné skenování abnormalit, průběžný upgrade stávajících systémů a neustálou kontrolu nad chováním uživatelů. Tato práce přímo vyžaduje schopnost umění řešení problémů, crisis management a efektivní komunikaci jak v rámci týmu, tak směrem nahoru.
6. Network Engineer
Síťoví inženýři toho mají hodně, co se týče povinností – mají na starosti nastavení, správu a údržbu a modernizaci místních a rozsáhlých sítí pro organizaci. V závislosti na popisu práce mohou být také zodpovědní za zabezpečení, data, úložiště a obnovu po havárii, která mohla způsobit ztrátu dat.
7. IT Projektový manažer
Někde mezi businessem a technologickým světem se nacházejí IT projektoví manažeři. V drtivé většině případů neumí žádný programovací jazyk, ale musí být schopni sbírat požadavky zákazníků a ty překládat do řeči programátorů. Zároveň mají na starosti kompletní projektovou agendu – plánování kapacit a financí, příprava projektového plánu a pravidelná komunikace jak směrem ke stakeholderům, tak zpátky k technické části projektu.
Zaujali jsme vás? Tak to se podívejte do sekce kariéra, jaká místa aktuálně nabízíme. Nenašli jste se? Nevadí. Mnoho dalších míst ještě zatím nebylo zveřejněno, především pozic u speciálních systémů, proto je velmi důležité se nám především ozvat. Spolu to zvládneme.