Seminář Moderní komunikace II. – Bezpečnost v privátních 5G sítích

Seminář Moderní komunikace II. – Bezpečnost v privátních 5G sítích

Univerzita obrany – Skupina komunikačních technologií se aktivně zapojila do odborného semináře Moderní komunikace – Bezpečnost v privátních 5G sítích, který ve středu 22. listopadu 2023 v prostorách hotelu International uspořádala společnost ATS-TELCOM PRAHA a. s. Vojenská vysoká škola má k problematice 5G sítí bezprostřední vztah, v jejích objektech byla nedávno do zkušebního provozu uvedena Privátní kampusová síť, která slouží akademickým pracovníkům, studentům a příslušníkům Univerzity obrany ke studijním a vědeckým účelům. Tato síť bude zároveň k dispozici i dalším složkám MO a Armády ČR. 

„Z tohoto polygonu, z tohoto testování vystoupí řada dat, která budou potřebná pro naše další rozhodování o budování a realizaci těchto systémů pro potřeby Armády České republiky a obrany země,“ uvedl v úvodu semináře plukovník gšt. Zdeněk Rýpar, který zastoupil nepřítomného ředitele Sekce komunikačních a informačních systémů MO brigádního generála Petra Šnajdárka. Plukovník Rýpar informoval také o závěrech nedávného velitelského shromáždění, mezi něž patří i požadavek, aby komunikační systém řízení a velení byl spolehlivý, redundantní a zajišťoval vysokou bezpečnost.

Hlavním cílem zřízení a provozu kampusové sítě v objektech UO je ověřit přínos 5G technologie pro různé aplikace využívající bezdrátovou technologii. Prvními „use case“, které budou tuto síť využívat jsou bezpilotní létající a bezosádkové pozemní systémy, a to se zaměřením na různé oblasti, jakými jsou autonomie, sběr dat pro rozhodování, určování polohy apod. O fungování nainstalovaného systému se během odpolední ukázky účastníci semináře přesvědčili v areálu Kasáren Šumavská.   

V průběhu vlastního dopoledního semináře hovořili o problematice bezpečnosti 5G sítí zástupci dodavatelských firem ATS-TELCOM PRAHA a. s., T-mobile a Ericsson, o připravovaných projektech v rámci 5G sítí na Univerzitě obrany informovali plukovník gšt. Josef Bajer a majorka Markéta Vršecká. „Už v tomto semestru budou studenti Katedry letecké techniky zpracovávat diplomové práce v souvislosti s 5G sítí. Budou tuto technologii prověřovat a testovat především na dronech a na autonomních zařízeních, současně budou zkoumat i její bezpečnost,“ hodnotí přínos sítě majorka Vršecká, která má na jejím zřízení významný podíl. Dále bylo pplk. Radimem Bloudíčkem představeno plánované testování aplikací 5G technologií v systémech dočasně budovaných letišť, která se v souvislosti s aktuálním vývojem bezpečnostní situace dostávají více do popředí. Svou vizi potenciálního uplatnění 5G technologií představil také plukovník gšt. MUDr. Václav Masopust z Ústřední vojenské nemocnice, který poukazoval na její možný velký význam v telemedicíně a zejména pak v telechirurgii. Pro tyto kritické aplikace musí být ovšem nejprve důkladně prověřena jejich spolehlivost a bezpečnost. 

Autor: Viktor Sliva

Velikonoce a armáda: Svátky naděje i v polních podmínkách

Velikonoce jsou pro většinu z nás obdobím duchovní obnovy, rodinného setkání a naděje.

Připravujeme virtuální televizní studio. Pomozte nám rozhodnout!

Jak jsme dříve informovali, pracujeme na vzniku virtuálního televizního studia, které bude sloužit jako platforma pro sdílení novinek,...

Ministryně obrany navrhuje vládě výrazné zvýšení platů vojáků

Ministryně obrany Jana Černochová vládě navrhne soubor opatření, která významně zlepší platové podmínky vojáků z povolání.