První výstrojní předpis zavedla katolická církev

První výstrojní předpis zavedla katolická církev

Uniforma je od nepaměti jistým oděvním fenoménem, který nás dodnes obklopuje téměř na každém kroku, ať je to již u lékaře, na poště, v dopravních prostředcích atd.. Zcela samostatnou kapitolou jsou uniformy vojenské, jejichž kouzlu podléhají muži, ale která svojí krásou nenechá chladnou nejednu ženu. Uniforma svého nositele pro mnohé zdobí, ale voják naopak cítí svazující odpovědnost, protože je s ní pevně spojeno jisté společenské postavení, pro které je vyžadován jistý vzorec chování a morálních kvalit. Jaká je však historie pravidel nošení vojenské uniformy? 

Starověký Řím

První jednotnou uniformu na evropském kontinentu zavádějí ve starověkém Římě. Zhruba začátkem 1. století n. l se začíná používat nový typ ochranného oděvu Lorica Segmentata, čili segmentová zbroj. Tu velmi dobře známe z nejrůznějších historických filmů a obrázků. V praktické rovině se jednalo o ochranné pláty, který byly vzájemně propojeny tak, by maximalizovali ochranu vojáka, ale zároveň mu umožnili vést bojovou činnost. Vše bylo doplněno přilbou. S krátkým mečem a štítem tak byla stanovena základní výbava římského vojáka. Výroba takovéto zbroje probíhala v malých dílnách, manufakturách. S pádem Říma zaznamenáváme úpadek v jednotnosti a vnějším projevu, kdy jistou uniformitu nalézáme až mnohem později většinou u různých církevních řádů. 

Křížové výpravy

S vedením svatých válek, křížových výprav a různých tažení vzniká potřeba jednotné, veřejné prezentace rytířů, vojáků. První jistým způsobem ucelený výstrojní předpis tak nacházíme u templářských rytířů. Zde je:

 

Přikazujeme, že oděv všech bratří má být vždy jednobarevný, to jest bílý nebo černý nebo hnědý. A udílíme všem bratrům rytířům v zimě i v létě podle možností bílé pláště a nikdo, kdo nepatří k výše uvedeným kristovým rytířům, nemá dovoleno mít bílý plášť, takže ti, jež opustili život temnoty, se navzájem poznají jsouce smířeni se svým Stvořitelem znamením bílého šatu, jenž znamená čistotu a úplnou prostotu.

Leč tyto šaty by měly být bez jakýchkoliv ozdob a bez jakéhokoliv projevu pýchy. A tak stanovujeme, že žádný bratr nebude mít na svých šatech kus kožešiny, ani nic jiného, co náleží k tělesným potřebám, dokonce ani přikrývku, pokud není z jehněčí nebo ovčí vlny.

Mezi dalšími věcmi milosrdně povolujeme, že kvůli velkému teplu, které je na východě od Velikonoc do Všech svatých, skrze soucit a nikoliv jako právo, má být každému bratru, jenž si ji přeje nosit, dána lněná košile.

 

Katolická církev tak vlastně vytváří první vojenský výstrojní předpis, dalo by se opět s nadsázkou tvrdit moderního střihu. Současné spojovací vojsko si uvědomuje historické paralely, zkušenosti a odkazy. Proto v roce 2024 budou podniknuty potřebné kroky k zavedení nového systematizovaného místa kaplana u Agentury komunikačních a informačních systémů. Na základě pozitivních zkušeností z ostatních vojenských útvarů i zahraničních misí, plánuje spojovací vojsko posilovat i v oblasti prosazování a budování duchovních a mravních hodnot. V následujících měsících bude probíhat řada jednání se zástupci katolické církve s cílem tvorby a podpory vzájemné spolupráce.

 

Soubor:Dominik Duka Afghánistán 2010.jpg – Wikipedie

Kardinál Dominik Duka, Afghánistán 2010

Bezpečnostní prvky v automobilech: Inspirace armádní technologií. I spojaři dnes myslí jinak.

Moderní automobily se neustále vyvíjejí, přičemž jedním z hlavních směrů inovací je bezpečnost.

Hypotermické přikrývky: Od vojenského výzkumu k záchraně životů

Hypotermické přikrývky, často nazývané záchranné fólie nebo mylarové deky, jsou dnes běžnou součástí vybavení záchranářů,...

Historie plastické chirurgie: Vznik a vývoj díky armádě

Plastická chirurgie je dnes spojována především s estetickými zákroky, avšak její kořeny sahají hluboko do historie, kde měla daleko...