Piloti a operátoři dronů prošli speciálním výcvikem na simulátorech, školili je i experti z Velké Británie

Piloti a operátoři dronů prošli speciálním výcvikem na simulátorech, školili je i experti z Velké Británie

Speciální výcvik k využití bezpilotních prostředků v boji absolvovala v uplynulých dnech desítka vojáků 533. praporu bezpilotních systémů Prostějov ve výcvikovém centrum HTP Ostrava CZ. Piloty a operátory vojenských dronů školili Češi i odborníci z Velké Británie, kteří se podělili o zkušenosti z reálných vojenských operací.

 

„Už konflikt o Náhorní Karabach v roce 2020 nastínil možnosti bojového využití bezpilotních letadel. Současný konflikt na Ukrajině je pak odhalil v plné síle. Zároveň akceleroval vývoj bezpilotních systémů, taktiku jejich použití s ostatními druhy vojsk a jasně ukázal, že bezpilotní technologie musí být součástí každé armády, která chce být připravena na budoucí konflikty,“ zdůvodnil nezbytnost výcviku kapitán M. Z., který se na něm podílel.

 

 

Bezpilotní letadla umožňují armádám provádět širokou škálu operací bez nasazení vojáků na frontovou linii. Mohou být využita k průzkumu, shromažďování zpravodajských informací, vyhledávání a záchraně i k přesným úderům na cíle. To vše, aniž by byli vystaveni přímému nebezpečí lidé.

 

Intenzivní třítýdenní výcvik pokrýval všechny fáze mise – od plánování a přípravy až po realizaci a následné vyhodnocení. „Zaměřili jsme se na detailní provádění komplexních úkolů, jako je například procvičení postupů přivolání blízké letecké podpory, práci s dělostřelectvem, kooperaci s pilotovanými letouny a vrtulníky atd.,“ dodává kapitán M. Z.

 

V druhé části výcviku české vojáky školili specialisté z Velké Británie. Byli mezi nimi i odborníci na řízení pokročilých bezpilotních systémů se zkušenostmi z reálných vojenských operací i s MQ-9 Reaper. Mezi britskými instruktory byli také specialisté na radarové a elektrooptické systémy, kteří účastníkům kurzu objasnili fyzikální možnosti a omezení elektrooptických senzorů, jejich efektivní použití v průběhu mise, popsali technologii a využití obrazových dat SAR (Synthetic Aperture Radar).

 

 

„Výcvik byl v této fázi zaměřen na detailní provádění komplexních úkolů, jako je například procvičení postupů přivolání blízké letecké podpory, práci s dělostřelectvem, kooperaci s pilotovanými letouny a vrtulníky,“ upřesnil.

 

Podle velitele 533. praporu bezpilotních systémů je takový výcvik důležitý pro integraci bezpilotních systémů do širšího kontextu vojenských operací. „V armádách po celém světě, včetně té české, je stále důležitější schopnost kombinovat pilotované a bezpilotní letadla v jednom operačním prostoru. Tento výcvik pomáhá vojákům pochopit, jak mohou spolupracovat s jinými platformami, a jak efektivně využívat pokročilé technologie pro dosažení co nejlepších výsledků,“ sdělil podplukovník Jiří Smažil.

 

Hledáte zajímavou kariéru u tohoto útvaru? Možná právě vás zaujmou tyto pozice:

 

Starší operátor

Operátor radiového družstva

Starší operátor pracoviště místa velení ISR

Starší pracovní - specialista místa velení ISR

Starší pracovník - specialista velitelského družstva

 

Líbil se vám dnešní článek? Máte pro nás nějaký tip, návrh na zkvalitnění obsahu tohoto webu? Máte pro nás návrh na spolupráci, rozhovor atd.? Budeme určitě rádi za vaši zpětnou vazbu, která nás posouvá dál. Napsat nám můžete na formulář v kategorii kontakt. 

Zajímá vás práce v armádě? Chtěli byste zkusit kariéru u spojovacího vojska? Zkuste se podívat na naše inzeráty a volná místa. Vaše kariéra může začít právě nyní.

Výsadkáři včera a dnes: Odkaz odvahy, profesionality a technických dovedností

Tento rok si připomínáme hrdinství československých výsadkářů, kteří během druhé světové války sehráli zásadní roli v boji proti...

České spojovací vojsko posiluje – chystá se obměna zastaralé komunikační techniky

Spojené státy daly zelenou možnému exportu pokročilého komunikačního vybavení do České republiky.

Rumunská armáda, spolehlivé partnerství trvající téměř 100 let

Zástupci rumunské armády se aktivně zapojili do letošního cvičení Federated Cloud, které se konalo v České republice a zaměřovalo se na...