Cvičení Federated Cloud 2025 prověřilo nové technologie a postupy

Do letošního cvičení spojovacího vojska Federated Cloud 2025 se zapojilo více než 1300 vojáků z České republiky, Polska, Rumunska a Slovenska, kteří působili ve více lokalitách napříč celou Českou republikou. Většina klíčových aktivit probíhala v jihočeské Bechyni, odkud bylo celé cvičení také řízeno.
Hlavním cílem Federated Cloud 2025 bylo ověřit, zda jsou komunikační a informační prostředky schopny efektivního nasazení v mezinárodním prostředí – od strategických štábů až po jednotlivé vojáky v poli dle NATO standardů FMN Federated Mission Networking, což je klíčová schopnost zaměřená na propojení technologií a podporu velení, řízení a rozhodování při vedení vojenských i nevojenských operací. Cvičení přineslo řadu reálných výsledků, jako například propojení utajovaných i neutajovaných informačních systémů velení a řízení, zbraňových systémů mezi účastníky cvičení, řešení jejich kybernetické ochrany v poli podle přísných aliančních standardů, nebo řešení elektromagnetického boje a ochrany před bezpilotními systémy, které jsou velkou hrozbou. Došlo také k posunu ve spolupráci při sdílení dat mezi informačními systémy zahraničních účastníků cvičení, především v oblasti logistického zabezpečení a při plánování a řízení vzdušných operací.

„Výsledky jsou vidět nejen uvnitř našich jednotek, ale i v rámci celé mezinárodní komunity. Naše schopnost spolupracovat při implementaci nových technologií, sdílet zkušenosti a spolupracovat, je tím, co nás posouvá dál. I když se ne všechno vždy daří na první pokus, ukazujeme, že dokážeme problémy překonat, poučit se a jít dál s vyššími znalostmi i jistotou. To je důkaz, že jdeme správným směrem,“ uvedl ve své závěrečné řeči k vojákům ředitel sekce komunikačních a informačních systémů MO brigádní generál Petr Šnajdárek.
Federated Cloud je jediným cvičením, na kterém v reálných polních podmínkách dochází k ověření technologických komunikačních a IT činností podle aliančních standardů. Významným přínosem je také zapojení operační komunity, která si na velitelských pracovištích může ověřit vhodnost nastavených procesů velení a řízení. Průběh cvičení odpovídá podmínkám skutečných operací.
Na letošním cvičení byla poprvé prohloubena vojensko-civilní spolupráce a výměna dat mezi armádou, Radioklubem AČR a Hasičským záchranným sborem. Tato spolupráce je klíčová především pro řešení krizí nevojenského charakteru. Vojáci si mj. vyzkoušeli spojení při výpadku služeb mobilních operátorů – zopakovali tak situaci, která nastala během loňských povodní. „Naším cílem je využít radioamatéry a například také piloty dronů k vytvoření provizorního spojení v případě nouze,“ upřesnil Šnajdárek s tím, že snahou projektu s názvem Ardos je do budoucna zapojit zhruba 500 radioamatérů tak, aby systém mohl v případě nouze fungovat ve všech krajích ČR.

Cvičení reagovalo na aktuální bezpečnostní hrozby, a především na nezbytnost zajištění rychlé reakce aliančních jednotek cestou kompatibilního spojení a informačního zabezpečení. Schopnost sdílení informací a spolupráce v reálném čase totiž tvoří základ úspěšného společného nasazení sil v rámci Aliance.
Federated Cloud 2025 přilákal pozornost širokého spektra pozorovatelů z více než deseti spojeneckých zemí včetně USA, Kanady, Itálie, Belgie, Slovinska a dalších členů NATO. Jejich účast potvrdila rostoucí význam interoperability a nutnosti společného výcviku v oblasti moderního komunikačního a informačního zabezpečení. Význam cvičení dokládá i účast zástupců nejvyššího velení Armády ČR a resortu Ministerstva obrany.