Česká armáda plánuje nabrat 1700 nových vojáků. Zájem je hlavně o IT specialisty

Pro rok 2023 je stanoven rekrutační cíl 1700 nových vojáků s tím, že by do konce roku 2030 by měla mít AČR třicet tisíc vojáků z povolání, dále pak občanské zaměstnance a příslušníky Aktivních záloh. S událostmi na Ukrajině je o službu vyšší zájem.
Armáda České republiky nabírá zájemce napříč všemi útvary a zařízeními. Již jen letmý pohled na internetové stránky potvrzuje tento fakt. Hledají se zájemci o běžné pozice jako je např. kuchař, kulometník, střelec, řidič, operátor, ale znační důraz se klade na nábor především IT specialistů a elektrospecialistů, kterých byl vždy nedostatek.
Nábor nových členů kontinuálně pořádají i takové útvary, jako jsou Speciální síly Armády České republiky, které jsou přímo podřízeny náčelníkovi generálního štábu. V tomto případě se ovšem jedná o elitní jednotky, takže na většinu pozic se mohou hlásit jen vojáci, kteří mají za sebou alespoň dva roky služby. Nicméně po splnění náročných psychologických a fyzických testů mají do speciálních sil dveře otevřené i příslušníci aktivní záloh.
Právě na ně se chce armáda do budoucna více spolehnout. Aktuální čísla zatím nejsou k dispozici, ale na konci roku 2021 měla armáda k dispozici přes tři a půl tisíce aktivních záloh. Za posledních deset let se tak jejich počet více než ztrojnásobil. Koncepce výstavby AČR přitom počítá s tím, že do roku 2030 bude mít k dispozici deset tisíc příslušníků aktivních záloh.
Stále větší zájem o službu v armádě mají ženy. V celém resortu tvoří podle poradkyně náčelníka generálního štábu Lenky Šmerdové podíl 13,8 procenta, což českou armádu řadí na desáté místo mezi armádami Severoatlantické aliance. „Nemáme žádné kvóty. Pokud ženy splní kritéria na nabízená místa, mají možnost být do armády přijaty. Ženy se hlásí neustále a jejich počet narůstá,“ řekla Šmerdová. Ostatně ona sama se stala první českou generálkou.
Spojař Nové Generace
Spojovací vojsko si plně uvědomuje změnu charakteru současných světových konfliktů, rizik a hrozeb. V budoucnosti je potřeba získat větší množství odborníků schopných reagovat na rizika, zranitelnost národní infrastruktury a potřeby její ochrany. Armáda České republiky musí také reagovat na potřebu rozvoje digitalizace, robotiky a umělé inteligence. Vojáci v ozbrojených konfliktech budou ještě závislejší na potřebě zajištění plynulého spojení, kybernetické ochrany a propojení s novými prvky bezpilotních systémů a elektronického boje. To vše si vyžaduje zvýšené nároky na řádně proškolený a zkušený personál. Proto sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany a Agentura komunikačních a informačních systémů vyhlašují kampaň a hledají „Spojaře nové generace“. Možná jste to právě Vy!
Se zájmem o službu u spojovacího vojska nás prosím kontaktujte na této stránce a my se vám obratem ozveme. Ke každému zájemci přistupujeme individuálně a jsme schopni jej nasměřovat k nové a zajímavé kariéře.