Armáda zavádí zcela nové khaki barety

baret-1.jpg

Ke třicátému výročí Armády ČR si vojáci nadělili největší vizuální změnu od poloviny devadesátých let, tj. vrací se zpět barvou baretů k československo – britské historii.

Část vojáků přijde o červené barety, světle zelené skončí úplně. Nahradí je tradiční khaki

Armádu čeká příští rok největší změna uniforem od zavedení stávající podoby v polovině devadesátých let – barety u pozemních jednotek změní barvu. Světlezelenou vystřídá khaki. Dotkne se to zhruba poloviny vojáků, tedy deseti tisíc mužů a žen. Některé prapory navíc přijdou o červený baret, ten by měl zůstat pouze výsadkovému pluku v Chrudimi a prostějovským speciálním silám. Definitivní rozhodnutí ale padne až napřesrok.

K rozlišení jednotlivých druhů jednotek se v české armádě nyní používá 6 barev baretů. Světlezelené nosí pozemní jednotky, tmavě modré mají vzdušné síly a třeba černé barety zdobí hlavy vojenským policistům.

Červené jsou tradičně symbolem výsadkářů a speciálních sil. Nosí je ale také vojáci pozemních praporů v Jindřichově Hradci, v Žatci a v Táboře.

„Je to určitá hrdost, být v armádě pod červeným baretem,“ popsal desátník Lukáš Kail, starší řidič 42. mechanizovaného praporu v Táboře. „Červené barety se vždycky vyznačovaly tím, že měly daleko těžší výcvik,“ dodal vrchní praporčík 41. mechanizovaného praporu Žatec František Němec. Oba pod červenou barvou sloužili na misi v Afghánistánu.

Právě oni by ale měli o červený baret příští rok přijít. Červená má zůstat jen výsadkovému pluku v Chrudimi a prostějovským speciálním silám. „Červený baret zůstane minimálně vždycky na zdi, u některých lidí možná i v kapse,“ chystá se na změnu barvy praporčík Němec.

„Úkoly budeme plnit nadále stejným způsobem. Vytvoříme si nový most k baretu, který dostaneme,“ věří podplukovník Daniel Cekul, velitel 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

Khaki barety nosili příslušníci československých jednotek před 100 lety – v bojích na Slovensku v roce 1919, a také během druhé světové války. „Barva baretu symbolizuje barvu britského stejnokroje battledress, který používali českoslovenští vojáci jak na západní, tak i na východní frontě, i na Středním východě,“ vysvětlil Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu Praha.

Zdroj: ČT 24

Velikonoce a armáda: Svátky naděje i v polních podmínkách

Velikonoce jsou pro většinu z nás obdobím duchovní obnovy, rodinného setkání a naděje.

Připravujeme virtuální televizní studio. Pomozte nám rozhodnout!

Jak jsme dříve informovali, pracujeme na vzniku virtuálního televizního studia, které bude sloužit jako platforma pro sdílení novinek,...

Ministryně obrany navrhuje vládě výrazné zvýšení platů vojáků

Ministryně obrany Jana Černochová vládě navrhne soubor opatření, která významně zlepší platové podmínky vojáků z povolání.